Gündem

Aöf Harç Yatırma Hangi Banka? (2021 Güncel)

Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) kayıt işlemleri, kayıt yenileme işlemleri nasıl yapılır? Kayıt yenileme işlemlerinde ödeme hangi bankaya yapılacak? Gibi sorular AÖF kayıtlarıyla ilgili sık sık sorulan sorulardır.

Genelde İkinci Üniversite okumak isteyenlerin fakültesi AÖF ile birlikte kayıt işlemleri yapma esnasında ders ekleme- silme işlemlerini düşünürsünüz. Hal böyle olunca da çoğu öğrenci, ders eklemeleriyle beraber harç parasını nasıl ve nereden yatıracağını düşünür. AÖF kayıt işlemlerinde harç parası hangi bankaya yatırılacağına dair işte bazı bilgiler sizlerle paylaşalım istedik.

AÖF Kayıt Yenilemede Harç Parası Yatırma İşlemleri

AÖF öğrencileri için açıklanan AÖF Akademik Takvimine göre, siz de kayıt süreçlerinizle ilgili tüm işlemlerinizi bitirdiğinizde, ilgili tarihler arasında Aöf kayıt yenileme için harç ücreti yatıracaksınız. Bu noktada harç yatırıldıktan hemen sonra ders seçim işlemlerini yapabilecek olan öğrenciler, önce harçlarını kendi AÖF hesaplarından öğrenip yatırdıktan sonra kayıtlarını açabilir veya yenileyebilirler.

AÖF Harç Ücreti Hangi Bankaya Yatırılabilir?

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi kayıtlarınız için, kayıt aşamasıyla ilgili harç yatırma ödemeleri, Ziraat Bankası aracılığıyla gerçekleştirilebilecektir. Kayıt aşaması ya da kayıt yenileme harç ödemelerinde 4 farklı ödeme yöntemi bulunur. Bunlar şu şekildedir:

 • Kredi Kartı – Banka Kartı ile Ödeme: AÖF’e internetten başvurduktan sonra, yine internet üzerinden çalıştığınız herhangi bir bankanın kredi kartı veya banka kartıyla online ödeme yapabilir, kayıtlarınızı oluşturabilir ya da yenileyebilirsiniz.
 • ATM ile Ödeme: Ziraat Bankası ATM’lerinden çok basit şekilde kartınızla veya kartsız işlemler menüsünden ödemeler ile açık öğretim ödemelerini seçip, okul NO veya T.C. numarası yazarak ödemelerinizi yapabilirsiniz.
 • İnternet Bankacılığı ile Ödeme
 • Mobil Bankacılık ile Ödeme

Anadolu Üniversitesi, kayıt işlemleri esnasında oluşacak ödeme veya yanlış bir kayıt işlemi ile ilgili doğan sonuçlarda sorumluluk kabul etmemektedir.

Herhangi bir ödeme yöntemiyle ödeme yaptıktan sonra, banka dekontunu saklamanız önerilir. Herhangi bir döneme ait ödemeniz, herhangi bir zaman diliminde (eğitim süresince) üniversite tarafınca istenebileceğini unutmayınız.

AÖF Harç Ödemeleri Toplam Ne Kadar?

AÖF’e yeni kaydolacaksanız veya kayıt yenileme yapacaksanız eğer, bu yıl içerisinde AÖF yeni kayıt ya da kayıt yenileme ücreti ne kadar? Diye merak ediyorsunuz demektir.

AÖF kayıt ücretleri doğrudan Ziraat Bankasıyla yapılabilecektir. Şubeden veya ATM üzerinden ya da direkt olarak AÖF online ödeme ile de ödeme yapacağınız gibi, okuduğunuz bölüme ait ödenecek tutarları ise doğrudan AÖF açıklamaktadır. 2019 – 2020 AÖF harç ücretlerinde en çok tercih edilen bölümlerin dönemlik harç ücretleri şu şekildeydi:

 • Adalet – 265 TL
 • Bankacılık ve Sigortacılık – 265 TL
 • Marka İletişimi – 285 TL
 • İlahiyat – 265 TL / İlahiyat (Arapça) – 530 TL
 • Dış Ticaret – 265 TL
 • Felsefe – 265 TL
 • İktisat – 265 TL
 • Maliye – 265 TL
 • İşletme – 265 TL

Harç ücretleri geçen yıl için konuşmak gerekirse 265 TL’den başlayıp 530 ve hatta özel dil varsa 550 TL’ye kadar ulaşıyordu.

Aöf Kayıt Yenileme Nasıl Yapılır?

Aöf kayıt yenilemeye dair tüm işlemler, üniversitenin ana sitesi aof.anadolu.edu.tr adresinden yapılacaktır. Kayıt Otomasyonu bağlantısına tıklayıp, kayıt yenileme üzerinden tüm işlemleri yapabilirsiniz. Kayıt işlemlerinde tüm ders seçimleriniz esnasında 45 AKTS kredi geçmeyecek, bu limit altında ders seçimi yapmanız gerekmektedir.

AÖF Yeni Kayıt Ne Zaman?

Her yıl eğitim ve öğretim hayatının başlamasıyla birlikte üniversitelerin de Eylül ayında eğitimi başlatılır. AÖF’ün de açılış tarihi Eylül ve Ekim aylarındadır. Buna göre AÖF akademik takvimine kendi internet sitesinden ulaşarak, her yılın güncel tarihlerini anında öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu