EFT Nasıl İptal Edilir? Neler Yapılır?

Günümüz teknolojisinin gelişmesi ile birlikte internet bankacılığı ve mobil uygulamalar tüm bankalar tarafından müşterilerin kullanımına sunulmakta olup burada yapılan işlemlerden birisi de EFT uygulamasıdır. Online sistemler içerisinde üyelik kayıtları bulunan banka müşterileri mevcut hesaplarında var olan paraları farklı bankalara ait hesaplara göndermek istedikleri takdirde bu işlemi gerçekleştirmek durumundadır.

Zaman içerisinde yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan bu uygulamada birtakım hatalar yaşanması durumu söz konusu olabilmektedir. Bazı müşteriler göndermek istediği tutarı yanlış yazabilmekte iken bazıları da paranın yanlış hesap numarasına gönderilmesine sebebiyet verebilmektedir. Bu ve benzeri istenmeyen durumlar için internet bankacılığı ve mobil uygulama hizmetlerinden yararlanan müşterilerin mağdur olmaması adına birtakım çalışmalar yürütülmektedir. Birtakım işlem adımlarının takip edilmesi ile birlikte EFT İptal sürecini başlatabilmek mümkün olmaktadır. Böylelikle mağduriyet yaşanmasının önüne geçilebilmektedir.

EFT Nasıl İptal Edilir Sürecinde Uygulanan İşlem Adımları

Para transferi sürecinde yanlış ve hatalı bir işlem yaptığını fark eden müşteriler yaptıkları transfer işlemi ilgili bankaya ait genel müdürlük tarafından onaylanmamış ise EFT Nasıl İptal Edilir sürecinde geçerli olan adımları takip edebilmektedir. Bu durumu zamanında fark eden müşteriler online sistem içerisinde yer alan Bekleyen Para Transferleri bölümüne giriş yapmak suretiyle henüz onay verilmemiş transfer işlemlerini görebilme şansı elde etmektedir.

Böyle bir durumda karşı tarafa ulaşmayan transfer işlemi direk olarak iptal edilmekte ve süreç kısa bir zamanda tamamlanmaktadır. EFT komutunun karşı tarafa ulaşmaması halinde uygulanabilecek bir diğer yöntem ise telefon bankacılığı sistemleri üzerinden gerçekleştirilen işlemlerdir. İlgili bankaya ait yetkililerin aranması ile birlikte verilen transfer emrinin iptal edilmesini sağlamak mümkün olmaktadır. Bahsedilen süreçler dahilinde sorunun çözümüne kısa bir süre içerisinde ulaşabilmek mümkün hale gelmektedir.

EFT Emrinin Uygulanması Halinde Yapılabilecekler

Online sistemler içerisinde verilen para transferi emrinin yerine getirilmesi ile birlikte paranın karşı hesaba ulaşması halinde işlemin iptalini gerçekleştirmek daha zor koşullar altında sağlanmaktadır. IBAN numarasında yapılan yanlışlıklar, alıcı hesaba ait bilgilerin eksik veya yanlış girilmesi gibi durumlar sayesinde gönderilen paranın Bankacılık sistemi içerisinde çıkış yaptığı hesaba otomatik olarak dönüşü sağlanmaktadır. Bu süreçte yapılabilecek ufak nitelikli hatalar banka yetkilileri tarafından yapılan düzeltmeler sayesinde görmezden gelinebilmektedir. Yapılan işlemde hiçbir hata bulunmayıp paranın karşı hesaba gitmesi halinde müşteri talebi ile birlikte bankalar arasında yazışmalar gerçekleştirilmekte ve sorunun çözüme ulaştırılması hedeflenmektedir.

EFT İşlemlerinde Kullanılan Referans Numarası

Aynı bankaya ait farklı hesaplar arasında yapılan transfer işlemleri Havale olarak kabul edilmekte iken farklı bankalar arasında gerçekleştirilen işlemler Eft sınıfında yer almaktadır. Yapılan tüm para transferi işlemlerinde her işleme özgü olacak biçimde otomatik olarak bir referans numarası oluşturulmaktadır. Online sistemler ve dekontlar üzerinde yer alan bu referans numarası sayesinde gelecek dönemlerde meydana gelebilecek herhangi bir problem karşısında yapılan işlemi sorgulayabilmek mümkün hale gelmektedir.

Referans numarası kullanılarak para transferinin hangi hesaplar arasında gerçekleştiği ve hesap sahiplerinin kimler olduğu ile gönderilen para miktarın tutarı gibi bilgilere ulaşabilmek mümkün olmaktadır. Konu ile ilgili problem yaşayan müşteriler yapılan para transferi işlemlerinin iptalini istemesi halinde online sistemler içerisinde bu referans numarasını kullanmak sureti ile henüz emir verilmeyen işlemin iptal edilmesini mümkün kılmaktadır. Aynı şekilde hesabın ait olduğu banka yetkilileri ile yapılan görüşmelerde de müşterilerden bu referans numarası bilgisi talep edilmektedir. Dolayısıyla yapılan tüm para transferleri için ayrı bir şekilde belirlenen hesap numaralarını düzenli bir şekilde kaydetmek faydalı bir hamle olacaktır.

  1. https://www.metfinans.com/ziraat-bankasi-mobil-sifresi-nasil-alinir/

admin

MetFinans en uygun kredi ve banka şartlarını araştırarak en güncel bilgileri sunar. Aynı zamanda kredi kartı, banka işlemleri,sigorta, KOSGEB gibi pek çok konuda da sizi bilgilendirir. Paranızı yönetmek ve ihtiyaçlarınızı gidermek için bizi takip etmeye devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir