Kredi ve Kredi Kartı

Kredi Notu Yükseltme Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi Notu, borç veren veya borçla (senet ile) satış yapan tüm işyerlerinin kullandığı bir uygulamadır. Kredi notu bir kişinin borç alabilmek için hangi düzeyde risk taşıdığını ifade eder. Güvenli nota sahip olan kişiler bankadan kolaylıkla kredi alabilirken düşük riskli veya orta riskli grubun kredi alma ihtimali çok zordur.

Bu uygulama sayesinde kafası esen herkes kredi alamamakta, kredi alacak kişilerin borç ödeme düzeni takip edilmektedir. Kredi notu 0 ile 1900 puan arasında sıralanır. Ticaret ile uğraşanlarda bu sınır daha yüksektir. 1300 üzeri kredi notu bulunanlar, kredi alma ihtimali olan kişiler iken 1300-900 puan arası kredi alma ihtimali düşük kişiler 900 puan altı ise kredi alma ihtimali imkansıza yakın kişilerdir.

Bu yazıyı okuduğunuza göre muhtemelen kredi notunuz çok düşük veya düşük riskli gruptasınız. Bu yazıda sizlere düşük olan kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğinizden bahsedeceğiz.

2021 Yılında kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız mutlaka bu adımları uygulamalısınız. Geçen sene sizler için, bankalar arasında zorlu bi dönem geçtiyse hemen kara listeye alınmadan notunuzu yükseltmenizi öneriyoruz.

Zamanında Öde
Hali hazırda bir kredi borcunuz veya kredi kartı borcunuz varsa ödemelerini mutlaka zamanında yapmalısınız.  Ödeme gününü bir gün geçirmeniz kredi notunuzun düşmesine neden olur.

Asgari Tutarı Ödemek Yetmez
Kredi Kartı borçlarınızın asgari tutarını ödüyor olmanızın, kredi notunuzu yükselteceğine veya sabit kalacağına  inanıyorsanız yanılıyorsunuz. Asgari tutarı ödemek kredi notunuzu az da olsa düşürür. Sürekli yapmanız halinde kara listeye bile girebilirsiniz.

Bankanız İle Sık İşlem Yapın
Kredi notunuzu yükselten bir diğer etmen ise, banka üzerinde sık sık finansal işlemler yapmanızdır. Örneğin faturalarınızı kiranızı banka üzerinden ödeyin. Döviz alıp satın, Altın alıp bozdurun. Bu gibi her işlemde bankaya para kazandırdığınız için kredi notunuz yükselecektir.

Vadeli Hesap Açın
Bankanız üzerinden üç beş demeden vadeli hesap açıp paranızı faiz ile değerlendirin. Bu işlem sonucu hem para kazanırsınız, hem de kredi notunuz yükselir. Örnek vermek gerekirse 1000 TL gibi bir parayı faizde değerlendirdiğinizde ay sonu 20 TL faiz kazanırsınız.

Otomatik Ödeme Talimatı Verin
Faturalarınız ve diğer ödemeleriniz için bankadan otomatik ödeme talimatı verin. Bu sayede, kredi notunuzu yükselecektir.

Kart ile Alışveriş Yapın
Alışverişlerinizi Kredi kartıyla veya banka kartıyla yapmanız kredi notunuzu yükseltmenizi sağlar.

Birikimlerinizi Bankada Değerlendirin
Yastık altında sakladığınız altın veya döviz gibi birikimleri bankaya getirerek, kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca birikimleriniz oldukça masrafsız bir şekilde değerlendirilir.

Örneğin altınınızı kuyumcuda bozdurduğunuzda %5 daha düşük fiyattan alacaklardır. Bankada bu alım satım komisyonu yalnızca %0.5’tir. Yani kuyumcudan 10 kat daha az. Örneğin 50 bin TL’ye aldığınız altını kuyumcuya satmak istediğinizde size 47.500 TL ödeyecektir. Banka ise, 49.750 TL ödeyecektir.  Böylelikle 2250 TL kara geçmiş olacaksınız.

  1. https://www.metfinans.com/ehliyet-yenileme-ucreti-hangi-bankaya-yatirilir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu