Banka İşlemleri

Varlık Şirketine Devredilen Borç Ödenmezse Ne Olur?

Varlık şirketine devredilen borç ödemeleri, özel ve kamu bankalarının ödeme yapılmayan durumlarda, kredi borçlarını devretmeye başlaması olarak açıklanabilir. Varlık Yönetim Şirketine devretme işlemi sağlanmaktadır. Sonrasında ise kişilerin muhatap alacağı kişiler bu şirketler olmaktadır. Bazı kişilere ise avantaj sunulurken, bazı mağduriyetler yaşanabilmektedir. Varlık şirketlerinin zaman aşımı, ev haczini, borç sorgulama gibi işlemleri ve borçlara indirim yapılma oranları bu konu içinde yerini alır.

Borcun şirketlere devredilmesi durumunda borcun ödenmemesi gibi bir durum söz konusu değildir. Yani bankalar ile ilişkinin kesilerek, borcun ödeme işlemleri bu şirketlere yapılır. Varlık şirketine devredilen borç tutarının kesinlikle ödeme işleminin yapılması gerekir. Bu şirketler, genellikle bankalardan borcu devralır ve kişileri arayarak bankanın borcunu devraldığını kişilere iletir. Bu aşamadan sonra kişiler ile iletişime geçileceği varlık şirketleri tarafından açıklanan durumlar arasındadır.

Varlık Şirketleri Ne Kadar İndirim Yapar?

Kredi borçlarından şikayet eden kişiler, bankalarla da çok sık sorun yaşamaktadır. Bu durumda krediler kurtarıcı olsa da ödenmemesi durumunda sorunların kabusa dönüşmesi olası bir durumdur. Bu durumda banklar tarafından alınan aksiyonlar değişkenlik gösterir. Vade günü geçtiğinde ya da borçların 90 günlük süreçte ödenmemesiyle bankadan yazılı ya da sözlü uyarı gelir. Bu durumda ise varlık şirketine devredilen borç ile borcun devri şirketlere yapılır.

Varlık şirketleri bankalardan borçları iskontolu olarak alır. Daha sonra bankalardan aldığı krediler için kredi tutarları, tahsilat süreleri, teminatları da belirlenir. Yani bu durumda satışta belirlenen tutar ihale durumuna göre değişkenlik gösterir. Aynı zamanda o zamanki durumun ekonomik şartları da bu durumu belirleyecektir. Net bir tutar ay da fiyat vermek bu durumda doğru olmasa da şirketlerin bankalardan uygun fiyatlar ile satın alma işlemi yaptığı söylenebilir.

Varlık Şirketleri Ev Haczi Yapabilir mi?

Varlık şirketleri, borçlarını bankalardan belli fiyatlar ile satın alır. Ayrıca finansal kuruluş olan BDDK aracılığıyla yasal sürece sokma hakkı da vardır. Bu borçlar alınırken, hak ve sorumluluklar da Varlık şirketlerine geçer. Varlık yönetim şirketleri borçlarını tahsis etmek suretiyle bu gibi yöntemlere başvurur. Yani varlık şirketine devredilen borç durumundan dolayı şirketler alacaklı statüsüne geçmektedir. Bu durumda ise ev haczi yapma ya da icra takibi başlatma gibi bir hakkı da vardır.

Borç sahibi olan kişiler, borçlarını ısrarla ödemezse, haciz ve satış gibi bazı işlemler yerine getirilecektir. Eğer ki borç durumu varlık şirketine geçtiyse yapılacak en basit işlem pazarlık olacaktır. Varlık şirketine devredilen borç işlemleri sorgulaması da yapılabilir. Sorgulama işlemi ise borcun yer aldığı bankalara müracaat yapılmasıyla mümkün olacaktır.

Varlık Yönetim Şirketlerinde Zamanaşımı Olması Durumunda Ne Olur?

Bankaların 2 yıl boyunca alamadığı borçları Varlık yönetim şirketlerine satmasıyla yükümlü olduğu belirtilen durumlar arasındadır. Bu şirketler ise bankalara benzer olarak denetiminin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından denetlendiği söylenebilir. Ayrıca haciz koyma ve benzeri işlemleri de yapabilme hakları vardır. Bu nedenle de borç alınamadığı durumlarda hukuki yollara başvurulur. Varlık şirketine devredilen borç zaman aşımına girince bu seçenekten müşteriler yararlanmak ister.

Bu şirketler, bankalar gibi 10 yıllık zaman aşım süresi sunar. Fakat bu süreçte ise kişilerin borçlarını ödeyeceklerine dair ikrar ya da söylemde bulunması önemlidir. Müşterilerin 10 yıllık sürecin 6. Senesinde ilgili yerlere ödeneceğine dair tutum sergilenmelidir. Böylece borcun zaman aşımına uğramayacağı söylenebilir. Aksi durumda ise 10 yıllık süre sonunda borcun düşmesi söz konusudur.

  1. https://www.metfinans.com/garanti-bankasi-kredi-karti-yapilandirma/
  2. https://www.metfinans.com/akbank-kredi-karti-yapilandirma/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu