Kredi ve Kredi Kartı

Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar

Öğrencilerin öğrenip hayatları boyunca yaşadıkları en büyük sorunlardan biri acil nakit ihtiyacı durumlarında nakit bulamamaktır. Ancak bu sorunun üstesinden gelmek için bankalar öğrencilere belirli limitler dahilinde kredi kartı vermektedir. Bu kredi kartları sayesinde istediğiniz zaman harcama yapabilirsiniz. Aynı zamanda kendi ekonominizi daha iyi yönetmek için alışkanlıklar kazanabilirsiniz.

Bankaların 2021 yılında öğrencilere ve dar gelirli öğrenci vatandaşlara belirli tutarlarda kredi kartı ve kredi vermesi günümüzde oldukça tartışılıyor. Fakat kredi notunuzu düşürmeden, diğerlerine nazaran daha olumlu sonuç alabileceğiniz bankaların tamamını buraya yazdık. Hepsini kontrol edebilir, size uygun bankaya başvuru yapabilirsiniz.

Öğrenciye kredi kartı veren bankalar ülkemizde yaygın olduğu için yaptığınız başvuru neticesinde kredi kartı kullanımına başlayabilir ve sınav, kitap ve yurt ödemelerinize dair birçok ödemeleri hızlıca yapabilirsiniz. Her şeyin yanı sıra genç yaşta kredi kartı kullanmaya başlayarak nakit ihtiyaçlarınız konusunda size yardımcı olmanın yanı sıra sorumluluk sahibi olmayı sağlar. Bu sebeple günlük hayatta öğrencilere verilen kredi kartları ile ilgili bilinen birçok ayrıntıyı sizinle paylaşıyoruz.

Öğrenci Kredi Kartı Nedir?

Öğrenciler için hazırlanmış olan banka ürünlerinden biri olan öğrenci kredi kartı her ay belirlenen günlerde geri ödemesi yapılmak üzere belirli limitler dahilinde öğrencilerin kullanımına sunulan bir karttır. Normal kredi kartlarından herhangi bir farkı bulunmuyor. Ancak öğrenci kredi kartı limiti maksimum 1.300 TL olabilmektedir. Bu limit her ne kadar düşük gözükse bile öğrencilerin günlük ihtiyaçlarını karşılamaları için uygun bir kart niteliği taşımaktadır. Bununla birlikte bilmeniz gereken bir durum daha iki bankadan farklı farklı kartlar alıp bunların limitlerinin 1300 lira olamamasıdır. Bu durumu örnekle açıklamak gerekirse;

A bankasından aldığınız kredi kartınızın limiti 800 lira ise ikinci bir kredi kartı almak için B bankasına müracaat ettiğinizde bu banka maksimum 500 lira limitli bir kredi kartı verebiliyor. Kısacası elinizde bulunan her kartın limiti toplam 1300 lira olmalıdır.

Öğrenci Kredi Kartı Başvuru Şartları Nelerdir?

Bankaların sunmuş olduğu kredi kartı alma şartları standart kredi kartlarında biraz daha zorlayıcıdır. Ancak bankalar öğrencilere kredi kartı verirken herhangi bir şekilde gelir belgesi veya sigorta zorunluluğu aramamaktadır. Aynı zamanda daha önce herhangi bir şekilde banka ürünlerinden birini kullanmadığı için kişisel kredi notuda dikkate alınmıyor. Öğrenciye kredi kartı veren bankalar bu bağlamda eğer size uygun gördüyse herhangi bir şart belirtmeden kredi kartı verebiliyor.

Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar

Günümüzde Türkiye’de hizmet veren birçok banka öğrenciye kredi kartı imkanını sunuyor. Genel olarak bakıldığında bu bankalar yüksek müşteri potansiyeli olan TEB, Denizbank, İş Bankası, Garanti, Vakıfbank ve Ziraat Bankası gibi bankalardır.

İhtiyaçlarınızı gözden geçirerek ne kadar limitli bir kredi kartına ihtiyacınız olduğunu görmek öğrenciye kredi kartı veren banka seçimlerinizde size en doğru şekilde yardımcı olacaktır. Eğer kart harcamalarından çok nakit para ihtiyacınız ortaya çıkıyorsa bazı bankaların öğrenci kredi kartlarından nakit çekim yaptırmadığını bilmeniz gerekmektedir. Bu durumda diğer alternatif bankaları denemelisiniz.

Öğrenciye Anında Kredi Kartı Veren Bankalar

Öğrencilerin günlük ihtiyaçlarını karşılamak için kullanmak zorunda olduğu kredi kartlarına yapılan başvuruların neticesinde bazı bankalar tarafından onay verilmemektedir. Ancak öğrenciye anında kredi kartı veren bankalar ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Bu bankalar genellikle diğerlerine göre daha avantajlı olsa da kart aidatı talep edebiliyorlar. Bu kart aidatından kurtulmak için banka ile görüşerek kredi kartımın aidatını ödemek istemiyorum diyebilirsiniz. Bu durumda bankanın insiyatifi sonucunda kredi kartına aidat ödeme olayından kurtulabilirsiniz.

Öğrenciye Yüksek Limitli Kredi Kartı Veren Bankalar

Bankalar genel olarak öğrencilere yüksek limitli kredi kartı tahsis etmek için büyük çaba sarfederler fakat bu durum öğrencinin diğer bankalardan kullandığı kredi kartlarının limitinden de etkileniyor.

İş Bankası

  • İş Bankası tarafından öğrencilere İş’te Üniversiteli adında bir kredi kartı sunuluyor. Bu kredi kartını kullanan öğrenciler herhangi bir şekilde aidat ödemek zorunda kalmıyor. Aynı zamanda kredi kartı Maximum olduğu için üye işyerlerinden yapılan alışverişlerde maxipuan ve indirim kazanma şansınız bulunuyor. İş’te Üniversiteli kart limiti genel olarak bakıldığında en fazla 1.300 TL olabiliyor.

Vakıfbank

  • Günümüzde öğrenciler tarafından en fazla tercih edilen bankalardan biri olan Vakıfbank, Vakıfbank Like Card ile üye işyerlerinden yapılan alışverişlerde taksitli alışveriş imkanı sunuyor.  Bu kart ile yapacağınız peşin harcamalarda 9 aya kadar taksitlendirme yapabiliyorsunuz. Ancak Vakıfbank Like Card yıllık 12 tl gibi bir kart ücreti talep etmektedir.

Garanti BBVA

  • Garanti BBVA tarafından öğrencilerle buluşturulan ürünlerden biri olan Garanti Bonus’a sahip olmak için 18 – 25 yaş aralığında öğrenci olmanız gerekiyor. Aynı zamanda bu banka ürününden herhangi bir şekilde aidat ödenmesi talebinde bulunmuyor. Ödemelerinizde zorlandığınız zaman Ekstre Atlat özelliğini kullanarak kredi kartı ekstrenizi bir dönem ileri atlatabiliyorsunuz. Son olarak garanti bonus nakit avans çekme özelliğinide sizlere sunuyor.

Akbank

  • Akbank 26 yaşını geçmemiş öğrencilere Axess exi26 adını verdiği bir ürününü kullandırıyor. Bu kart ile üye iş yerlerinden yapacağınız alışverişlerde chip para kazanabilirsiniz. Ancak bu kartın ilk yıl aidatı olmasada gelecek yıllarda 20 tl’lik bir aidatı bulunuyor. Bu kart ile yapacağınız alışverişlerde işyeri taksit yapmıyor olsa da bankayı arayarak ekstra taksit yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda acil nakit ihtiyaçlarınızı karşılamak için bu kartla nakit avansta kullanabilirsiniz.

QNB Finansbank

  • QNB Finansbank tarafından öğrencilere sunulan ürünlerden biri olan Cardfinans GO, en avantajlı kredi kartlarından biridir diyebiliriz. Bu kredik artı ile yaptığınız alışverişlerde taksit sayınıza ek olarak 2 taksitte banka tarafından verilmektedir. Eğer sürekli olarak acil nakit ihtiyacı olan biriyseniz bu kart ile nakit avans çekebileceğinizi de söylemek gerekir.

DenizBank

  • DenizBank’ın ürünlerinden biri olan D-Şarj Bonus kredi kartı ile ister yurtiçinde okuyun ister yurtdışında okuyun her yerde yaptığınız alışverişlerde bonus puan kazanma imkanınız bulunuyor. Ancak bu bankanın en kötü yanı ilk 3 yıllık kullanımlarda 3 tl gibi bir aidat alırken bir sonraki yıllarda 45 tl aidat almasıdır.

Öğrenci Kredi Kartlarının Faydaları Nelerdir?

Öğrencilik zamanlarında kredi kartı kullanımın en büyük faydası daha genç yaşlarda bazı şeylerin sorumluluğunu alabiliyor olmaktır. Bu sorumluluk bilinci sayesinde gelecekte kişi kendi ekonomisini yönetirken zorluk çekmeyecektir. İkinci faydası ise gelecekte bankalardan daha kolay kredi veya kredi kartı talep etmek için öğrencinin kredi geçmişini genç yaşlardan oluşturmasıdır. Bu sayede ödemelerini düzgün yapan öğrenciler bankanın gözünde yılların müşterisi olarak güvenli olarak görünecektir.

Bütün bunların yanı sıra öğrencilik hayatında ödemelerin bir anda toplu bir şekilde yapılması ekonomik olarak zor duruma düşmeye sebep olabilir. Ancak kredi kartlarının sunduğu taksitli alışveriş imkanları sayesinde ödemelerinizi parça parça yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu