Kredi ve Kredi Kartı

Akbank Axess Kredi Kartı İptal Etme Nasıl Yapılır?

Akbank Axess’i dünyanın tüm mağazalarında kullanabilir ve en seçkin markaların özel avantajlarından yararlanabilirsiniz. Axess size Chip-para kazandırırken, yüz binlerce noktada sağladığı taksit fırsatlarıyla da hayatınızı kolaylaştırıyor. Peki Akbank Axess kredi kartı iptali nasıl yapılır?

Bazı durumlarda, bankalar tüketicilere kendi isteklerinin ötesinde kredi kartları gönderdikleri için, tüketiciler bu kredi kartlarını kapatmak ister veya çok fazla kredi kartına sahip oldukları için borçlarını azaltmak için kredi kartlarını kapatabilir veya iptal edebilirler. Bunun dışında, çalınması, kaybolması veya kötü niyetli olduğunu düşündüğünüz yanlış kullanım nedeniyle kredi kartınızı iptal etmeniz gerekebilir.

Cüzdanınızın sizinle olmadığını fark ettiğiniz anda, yapmanız gereken ilk şey telefonunuzu elinize almak ve kredi kartlarınızı iptal etmektir. Kart kaybolur veya çalınırsa, işlemler oldukça kolaydır. Kredi kartının numarasını vermeniz yeterli, hatta adınızı bile söylemenize gerek yok, 444 ile başlayan banka numaralarını aramak yeterlidir. Mümkünse, kendi mobil telefonunuzdan arayın, çünkü sistemde kayıtlı numaranızdan kim olduğunuzu anlarlar ve hızlı bir şekilde iptal ederler. Bunun dışında, en son ne zaman kullanıldığını da söylerler, böylece kaybedilen zaman aralığında herhangi bir işlem olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Aradığınız müşteri hizmetleri size yeni bir kart isteyip istemediğinizi sorar, isterseniz yeni bir kart talep edebilirsiniz.

Kayıt: Müşteri hizmetleriyle kart iptal işleminden sonra, kesinlikle en yakın polis karakoluna gitmeli ve rapor vermelisiniz. Bankalardan diğer yeni kartları çıkarırken İhtiyacınız olacağı için bu rapordan bir kopya isteyin. Raporun diğer yararı kartınız çalındığında ya da kaybolduğunda ödenen bazı ücretlerden muaf olursunuz.

Artık kredi kartlarını kullanmayacak olan kişiler, kartın tamamen iptal edilmesini seçebilir. Bu işlem için, birlikte çalıştığınız bankanın çağrı merkezine başvurmanız yeterli olacaktır. Banka, bu aramayı aldıktan sonra 7 iş günü içinde kartı iptal etmeli ve kapatmalıdır. Bankanız kartınızı iptal etmezse itiraz edebilirsiniz. Çünkü, banka kartları ve kredi kartları düzenlemesi (Her kredi kartı kullanıcısı 5464 sayılı Kanunun 25 inci maddesinin 25’inci maddesi uyarınca kredi kartı sözleşmesini feshetme hakkına sahiptir) uyarınca, başvurudan sonra, kartınızı en fazla 7 gün içinde iptal etmek zorundadır.

Ancak, bazı bankalar için telefon bankacılığı ile kredi kartı iptali mümkün değildir. Bu nedenle, farklı yöntemler kullanmanız gerekebilir. En yakın şubeye gidip kartınızı kapatmak istediğiniz dilekçeyi yazarsanız, bağlı olduğunuz bankalar da kredi kartınızı iptal eder. Bu bankaların en yakın şubelerini ziyaret ederek bir hafta içinde iptal işlemini sonuçlandırabileceksiniz.

Akbank Axess kredi kartını nasıl iptal edebilirim?

Akbank kredi kartı iptal işlemlerinde telefon bankacılığı ve banka şubelerini kullanabilirsiniz. Kartı telefondan iptal etmek için aşağıdaki talimatları izleyin.

Akbank kredi kartınızı kaybetme, çalınma ve şüpheli işlemler nedeniyle iptal edecekseniz 444 2 525’i arayın ve “KAYIP BİLDİRİMİ” için belirtilen numarayı tuşlayın. Kartınızın başka nedenlerle kapatılmasını istiyorsanız, doğrudan müşteri temsilcisine bağlanın ve isteğinizi bildirin.

Akbank şubelerine gitmek ve kartınızı iptal etmek istediğinizi genellikle sözlü olarak bildirmek yeterlidir. Ancak, bazı şubeler müşteriden iptal dilekçesi isteyebilir.

Kredi Kartı İptal Dilekçesi Örneği

AKBANK GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

Bankanıza ait olan ……………… numaralı kredi kartının kullanıcısıyım. Bu kartın iptali için gerekli işlemlerin yapılmasını ve işlemin sonucu hakkında tarafımın bilgilendirilmesini rica ediyorum.

ADI SOYADI:

İMZASI:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu