Gündem

Trafik Cezası Kredi Kartı ile Nasıl Ödenir?

kredi kartı ile trafik cezası ödeme

Günlük hayatımızın neredeyse çoğunluğunu trafikte geçirdiğimiz günler oluyor. Bu süre boyunca trafikte olumsuz hareketler sonucunda belirli miktarlarda para cezası ile karşılaşmak insanların her ne kadar moralini bozsa da mecburi ödemeleri peşinden getirmektedir. Ancak trafik cezalarını ödemek için kullanılan kanallar sizleri hem para ödeyip hem de bu ödemeleri gerçekleştirmek için oradan buraya koşuşturmaktan kurtarıyor.

Trafik cezasını kredi kartı ile nasıl ödenir diyorsanız ödemelerinizde taksit yapma imkanına sahip olmanızı sağlıyor. Bu durumda bütçenizi daha kolay yönetebilir aynı zamanda zamandan kazanabilirsiniz. Bu konu hakkında uygulamanız gereken adımları sizlere bu yazımız aracılığıyla anlatacağız.

E – Vergi Dairesi Aracılığıyla Trafik Cezaları Kredi Kartı ile Ödeniyor

Trafikte farklı sebeplerden dolayı karşılaşmış olduğunuz cezaların geri ödemesini vergi dairesi portalı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu durum aynı zamanda kredi kartı ile borç ödeme işlemini de mümkün kılıyor. Aşağıda belirtilen adımları gerçekleştirmeniz durumunda kredi kartı ile trafik cezası ödeme yapabilirsiniz. İşte Trafik Cezası Kredi Kartı ile Nasıl Ödenir? Sorusunun yanıtı.

 1. Vergi Dairesine ait olan gib.gov.tr adresine giriş yapın.
 2. Sol menüde bulunan “İnternet Vergi Dairesi” seçeneğine tıklayın.
 3. Bu aşamada “Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme” kısmına tıklayın.
 4. Sizden istenen bilgileri eksiksiz olarak girin.
 5. Eksiksiz bilgi girişinin ardından “Tamam” butonuna tıklayın.
 6. Bu durumda Vergi Dairesi sizden aşağıdaki bilgileri isteyecektir.
 • Ödeme yapacak kişiye ait bilgiler
 • Kişinin adresi
 • C. kimlik numarası
 • Evrağın düzenlenme tarihi
 • Evrağın tebliğ tarihi
 • Seri no
 • Cezaya maruz kalan aracın plakası
 • Ceza tutarı
 1. Yukarıda verilen bilgileri girdikten sonra sağ alt köşede bulunan “Hesapla” butonuna tıklayın.
 2. Hesaplama işlemi tamamlandıktan sonra “Kredi Kartı ile Ödeme” seçeneğine tıklayın.

Son adımın ardından kredi kartı bilgilerinizi girerek kredi kartı ile trafik cezası ödeme işlemini başarılı bir şekilde sonlandırabilirsiniz.

trafik cezası taksitlendirme
Kredi kartı ile trafik cezasını taksitlendirme nasıl yapılır

İnternet Bankacılığı ile Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

İnternet bankacılığı ile trafik cezası ödeme işlemleri bankalar tarafından sürücülere sunulan imkanlardan biridir. Bu işlemin gerçekleştirilmesinde kişiden ceza miktarının üstünde herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Ancak ödeme aracı olarak kullanacağınız bankaların Vergi Dairesi ile anlaşmalı olması gerektiğini bilmelisiniz. Trafik cezası ödeme işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz bankalar aşağıda liste halinde verilmiştir.

 1. Akbank
 2. Garanti Bankası
 3. Halkbank
 4. İş Bankası
 5. Yapıkredi Bankası
 6. Finansbank
 7. Türkiye Ekonomi Bankası
 8. Vakıfbank
 9. Ziraat Bankası
 10. Denizbank

Bu bankalara ait olan internet şubeleri aracılığıyla ödeme işlemlerini gerçekleştirmek için “Ödemeler” sekmesi altında bulunan “Trafik Cezası Ödeme” bölümüne giriş yapmalısınız. Ardından bankanın sizi yönlendirdiği gibi trafik cezası ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Trafik Cezasını Kredi Kartı ile Erken Ödeme

Devlete ait her kurumda olduğu gibi trafik cezalarınında erken ödenmesi durumunda bazı indirimler uygulanmaktadır. Bu indirimler neticesinde trafik cezası miktarı olan anapara üzerinden indirimler yapılır. Bu uygulamadaki indirim miktarları aşağıda belirtilmiştir.

 1. Trafikte uygulanan cezanın işleme alınmasının ardından 15 günlük süre içerisinde cezanın ödenmesi durumu %25’lik bir indirime sebep olur. Bu indirim miktarı anapara üzerinden düşülür.
 2. Eğer erken ödeme süresini kaçırdıysanız borcunuzun tamamını ödemek zorunda kalacaksınız.

Ancak bu süreçleri umursamadığınızda cezanın son ödeme tarihi devreye girecektir. Bu tarih neticesinde borcunuzun ödenmemesi her ay %5’lik bir gecikme zammına sebep olacaktır.

Adıma Yazılan Trafik Cezalarını İnternetten Nasıl Takip Ederim?

İnternetten trafik cezası takibi işlemi üç farklı yol kullanılarak yapılmaktadır. Bu yollar sayesinde herhangi bir şekilde trafik cezası yediğiniz zaman trafik cezası miktarını ve gecikme durumunda gecikme ücretini detaylı bir şekilde görebilirsiniz. Günümüzde kesilen cezalara ait tebligatların adrese gelmesi uzun sürdüğü için erken ödeme tarihini kaçırmak istemeyen sürücüler bu cezaların takibini internet üzerinden yapmaya özen gösteriyorlar.

 1. Aracın plakasına kesilen cezanın takibi,
 2. Ehliyete kesilen cezanın takibi,
 3. Yediemine çekilen aracın takibi

Bu yollar ile sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilir ve kredi kartı ile trafik cezası ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Trafik Cezası Ödeme İşlemlerinde Taksit Yapılır Mı?

Kredi kartı ile trafik cezası taksitlendirme imkanı sunmaktadır. Ancak bu durum Vergi Dairesi aracılığıyla değil bankalar aracılığıyla gerçekleşiyor. Yaptığınız ceza ödemesi ile ilgili bankanızı arayarak sonradan taksitlendirme özelliğini kullanmak istediğinizi belirtin. Bu durum ile birlikte ceza miktarı ne kadar olursa olsun banka size kaç taksit veriyorsa o kadar taksitlendirme yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu