Kredi ve Kredi Kartı

Kredi Kartı Borcumu Ödedim Ne Zaman Açılır?

Kredi kartı borcu olan kişiler, bu borç durumundan dolayı kartın ne zaman açılacağını merak etmektedir. Kredi kartları, borçlandırma sistemi olan borcun tamamı ya da asgarisi olarak belirlenir. Bu tutarların ödenmesinden sonra ise kartın kullanıma ne zaman açılacağı merak konusudur. Son zamanlarda kredi kartları vatandaşlar tarafından vazgeçilmez unsurlar arasındadır. Kişiler harcamalarını çoğunlukla kredi kartlarından yaparlar. Fakat harcamaların dozu zaman zaman aşılabilmektedir. Bu durumda ise kredi kartlarının borçları problem haline gelecektir.

Kredi kartı borçlarının ödemeyle alakalı günlerinin gecikmesi durumunda bankanın müşterileri uyardığı söylenebilir. Kredi kartı borcu ödeyenler, kartının ne zaman açılacağını merak etmektedir. Bu süreç ise her bankanın yasal süreci doğrultusunda belirlenir. Yani kartların borçlarının tamamının ya da asgarisinin ödenmesi gibi bazı durumlar, kartın aktifleştirilmesinde de önemlidir.

Kredi Kartı Borcu Ödendikten Ne Kadar Sürede Kartlar Açılır?

Kredi kartlarının borçlarının genellikle 3 aylık süreçte ödenmemiş olması kartların kullanıma kapanmasına neden olur. Ayrıca 3 ay geçmiş olmasına karşın hala daha ödeme yapılmıyorsa, banka tarafından hukuki bir süreç başlatılacaktır. Kredi kartı borcu bu süreç başladıktan sonra borç tahsil edilse bile kullanıma açılmayacaktır. Fakat kullanıcıların banka tarafından yeni bir kart çıkartması durumunda yeni bir kart ile alışveriş yapılabilir.

Bu süreçlere gelmeden önce ise kredi kartı borçlarının son olarak gelen ekstresi ödenmesi durumunda kredi kartları kullanıma açılacaktır. Dönem borcu olarak ödenen kartların ise ne zaman açılacağı da merak konusudur. Kredi kartlarının borçlarının ise 3 aylık süreçte ödeme yapılmamasından sonra ödeme yapılan dönem borcunun kartın açılmasına yetmediği söylenebilir. Kredi kartı borcu olan kişilerin bu borçların tamamını ödemesi durumunda kart aktifleştirilecektir.

 • İşsizlere Kredi Kartı Veren Bankalar (2021 GÜNCEL) – İçeriğe Git
 • Emekliye Kredi Kartı Veren Bankalar (2021 GÜNCEL) – İçeriğe Git
 • En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar 2021: En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Hangisi? – İçeriğe Git

Kredi Kartı Borcu Ödenmesi Durumunda Kart Neden Kullanılmaz?

Kişilerin borcun tamamını kapatacak bütçeleri olmayabilmektedir. Kartta yer alan minimum ödeme tutarlarının ödemesi sağlanarak, kullanıma kapatılmamasına yardımcı olunabilir. Bunun yanı sıra yasal prosedürün de başlamaması için bu durum önemlidir. Borcun tamamının ödenmemesi durumunda ise kalan borcun gecikme faizine gireceği söylenebilir. Kredi kartı borcu ödenmesi durumunda kullanımının kapalı olması da merak edilen konular arasındadır. Bu durumun birden fazla sebebi olabilir. Örnek verilecek olursa, kredi kartının borcunu 1 takvim yılı içinde toplamda 3 kez geciktirmeli ödeme yapılması ya da en düşük ödeme tutarlarının da yapılmaması gibi sebepler sayılabilir.

Borcu ödeyecek durumu olanlar ise ödeme geciktirme durumu var ise bankayla görüşerek bu duruma çare bulunabilir. Ancak borcu ödeyecek parasal gücü olmayanlar ise banka şubesine giderek, borç yapılandırma yolunu seçebilir. Müşteri temsilcisinden maaş ödemesiyle ilgili sınır belirlenerek ödeme planı oluşturulacaktır. Böylece kredi kartı borcu ödemesi yeni bir ödeme planıyla yapılabilecektir.

Kredi Kartı Borcu Nasıl Ödenir?

Kredi kartları bazı zamanlarda ödeme sıkıntısı yaşanan kart modelleridir. Borçların zaman zaman unutulması ya da maddi durumun yetersizliğinden kaynaklı ödeme güçlükleri meydana gelmektedir. Kredi kartı borcu ödeme yöntemleri birden fazla seçenekte yerine getirilebilir. Öncelikle kredi kartında borcu olan kişiler, kısa yoldan bu işlemi gerçekleştirebilirler. İnternet bankacılığı üzerinden asgari ve tam borcun ödeme işlemi sağlanabilecektir.

Kredi kartları borçları ödeme yöntemleri arasında yerini alan telefon bankacılığı ve ayna zamanda ATM’lerde yer alır. ATM ve internet bankacılığı üzerinden net tutarlar gözle görülecektir. Tabi ki yüz yüze işlem yapmak isteyen kişiler ise şubeden de destek alarak kredi kartının ödeme işlemini sağlayabilir. Böylece birden fazla ödeme yöntemi izlenerek, kredi kartlarının borcu ödenebilir.

 1. https://www.metfinans.com/ziraat-banka-karti-internet-alisverisine-nasil-acilir/
 2. https://www.metfinans.com/banka-kartimi-internet-alisverisine-nasil-acabilirim/

3 Yorum

 1. 3 aydır kredi kartı borcumu ödeyemiyorum ne yapmam lazım?
  Gerçekten kırmızı çizgi yemek üzereyim bankalardan. Birisi yardımcı olursa çok sevinirim.

 2. 1 saat oldu kredi kartı borcumu ödedim acaba ne zaman açılır? bankayı aradım mesai saatleri dedi ama halen dönüş yok. Sanırım genelde 24 saati buluyor.

 3. Bende bir bilgi bırakayım:
  Kredi kartı borcunuzu ödediyseniz (bankalar arası değişiklik gösterebilir) ortalama 1 gün içerisinde, en erken ise 1 saat içerisinde tekrardan sisteme düşüp aktif oluyor.
  Teşekkürler METFinans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu