Kredi ve Kredi Kartı

Kredi Kartının Asgarisini Ödersem Ne Olur? (2021 GÜNCEL)

Günümüzde kredi kartı kullanım oranı epey yüksek seviyelerdedir. Pek çok kişi kredi kartı kullanmakta ve kredi kartı borçlarını düzenli olarak ödemektedir. Peki kredi kartının asgarisini ödersem ne olur diye merak ediyor musunuz?

Bugün sizler için harika bir içerik hazırladık. Kredi kartının asgarisini ödeyince borçtan düşer mi, limit açılır mı, 3 ay asgari ödeme yapılırsa ne olur, yapılmazsa ne olur gibi sorularınızın cevaplarını hazırladık.

Her geçen gün bankalara yeni kredi kartı başvuruları geliyor  ve bankalar kredi kartı kullanmak isteyen müşterilere belli şartlar koyuyor bu şartları kabul etmedikçe de kredi kartı vermiyor. Bu aşamada kredi kartı kullanımı için gerekli koşulları kabul eden bireyler  kredi kartı borçlarında yaşanabilecek gecikmelerde faiz ödemeyi kabul ediyorlar. Böyle bir durumda kalmamak için bireylerin her ay kredi kartı ekstrelerini iyi okuması ve takip etmesi gerekiyor. Kredi kartı taksitlerini zamanında ödemeli ve faiz ödemek zorunda kalmamalıdırlar.

Kredi kartı ekstreleri günümüzde posta yoluyla adreslere gönderilse de bu ekstreler mail olarak da alınabiliyor.  Her iki ekstrede de kullanıcılar istedikleri tüm bilgiye ulaşabiliyorlar. Bu aşamada kullanıcıların yapmış oldukları harcamalar ekstre üzerinde yer alırken ödemeleri gereken son tarihin bilgisi de ekstre üzerinde yer alıyor.  Ekstre de belirlenen ödeme tarihinin birkaç gün gecikmesi durumunda toplam borca aylık oranda bir faiz işleniyor. Bu oran bankadan bankaya değişse bile %2-3 arasında oluyor. Yani 2000 TL kredi kartı borcunuzun 1 ay gecikmesi durumunda 40-60 TL arasında faiz ödemek zorunda kalıyorsunuz demek oluyor.

Borcunuza her ay 40-60 TL faiz geleceği için, bu tutarlarda yapılacak ödemenin borcunuzda bir değişme yaratmayacağı anlamına da geliyor. Ancak yine de bankalar müşterilerine kolaylık sağlamak için toplam kredi kartı borcunun bir kısmının ödenmesi durumunda kredi kartını kullanmaya devam etmelerini sağlıyor.

Bankaların çıkarmış oldukları asgari ödeme tutarı kredi kartı borcunun belirli bir oranında oluyor ve ödendiği takdirde herhangi bir sıkıntı yaşamadan kredi kartınızı kullanmaya devam edebiliyor ve kalan borcunuzu tahsil etmeye de çalışmıyorlar. Tabi kalan borcunuza da her ay faiz işlemeye devam ediyor. Peki asgari ödeme tutarı ne kadardır? Asgari ödeme tutarı nedir? gibi pek çok detaylı bilgiyi yazının ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

Asgari Ödeme Tutarı Nedir? Kredi Kartının Asgarisinden Fazla Ödemek
Her ay sonu bireylerin kredi kartı ile yapmış oldukları harcamalarını ve bunun sonucunda doğan borcu kredi kartı ekstrelerinde görebilirler.  Ancak bireyler bu borcun tamamını ödeyemeyeceklerse asgari ödeme tutarını ödüyorlar. Asgari ödeme tutarı ekstre geldikten sonra kesinlikle ödenmesi gereken tutar diyebiliriz.

Eğer asgari ödeme tutarı ödenmezse kişiler ciddi miktarda  faizler ödemek zorunda kalacak ve diğer ay ödenmemesi durumda borç faizli bir şekilde diğer aya aktarılacaktır. Bir örnek verecek olursak aylık %3 faizli bir kredi kartı kullanıyorsunuz diyelim kartınızın limiti de 2000 TL bu durumda bu limiti harcayıp doldurduğunuzda, ay sonu borcunuzu ödemeniz gerekir ancak borcu ödeme tarihi geçmesine rağmen hala ödemediyseniz bu durumda borcunuza 60 TL faiz ilave edilir ve toplam borcunuz 2060 TL’ye çıkar ayrıca kredi kartı limitinizde kapanır harcama yapamazsınız. Bir sonraki ay hala ödeme yapmadıysanız bu durumda 2060 TL borcunuzdan %3 oranında yeniden faiz tahsil edilir.

Bu kez geçen aydan kalan borca 60 TL faiz eklendiği için bu ay geçen aydan kalan 60 TL borçtan da faiz tahsil edilir yani toplamda bu ay 61,80 TL faiz borcunuza eklenecektir. Toplam borcunuzda 2121,8 TL’ye yükselecektir.  Ödeme yapmamanız durumunda bu gibi ağır faiz yükleriyle karşı karşıya kalırsınız. Her ay asgari ödemenin 10, 15 TL üzerinde fazla ödeme yapmanız da banka gözünde kredi puanınızı yükseltir. Bu ipucunu mutlaka kullanın!

Asgari ödeme tutarını etkileyen faktörler vardır. Bu faktörler kredi kartınızın toplam limiti ve kredi kartınızı ne zaman aldığınızdır. Kredi kartınızı alalı henüz 1 yıl olmadıysa limiti ne olursa olsun %40 asgari ödeme tutarına tabii olursunuz. Yani 1.000 TL kredi kartınızın asgari ödeme tutarı 400 TL olur. Aynı şekilde 10.000 TL limitli kredi kartınızın da limiti 4.000 TL olur. Ancak kredi kartı kullanımınızın üzerinden 1 yıl geçtiyse bu durumda  asgari ödeme oranı düşer.

Kredi kartınızı alalı 1 yıldan fazla olduysa ve kredi kartı limitiniz 15,000 TL aşağısında ise asgari ödeme oranınız %25 olur. Yani 4000 TL limitli kartınız varsa asgari ödeme tutarı 1000 TL olacaktır. Limiti 15 bin TL ile 20 bin TL arası olan kartların asgari ödeme oranı %30’dur. Limiti 20 bin TL üzeri olan kartların asgari ödeme oranı ise en az %40’dır. 

Sürekli Kredi Kartı Borcunun Asgarisi Ödenirse Ne Olur ?
Kredi kartı borçlarının tamamını ödemeyen yalnızca asgari ödeme tutarını ödeyen kişilerin, kalan borçlarına sürekli faiz uygulanır.

Örneğin limitiniz 2000 TL kartı alalı 1 yıldan fazla olduysa asgari ödeme tutarınız 500 TL olacaktır. Bu durumda sadece 500 TL olan borcunuzu öder kalanını sürekli bırakırsanız 1500 TL kalan borcunuza her ay faiz işlemeye devam eder. Ayrıca kredi kartı borcunuzun asgarisini ödediğinizde yeniden 2000 TL kullanamazsınız sadece ödediğiniz kadar kullanabilirisiniz.

Kredi Kartı Limitlerine Göre Asgari Ödeme Tutarı ( Kartı Alalı 1 yıl Olmadıysa )

  • 1.000 TL limitli kartın asgari ödeme tutarı, 400 TL’dir.
  • 2.000 TL limitli kartın asgari ödeme tutarı  800 TL’dir.
  • 3.000 TL limitli kartın asgari ödeme tutarı  1200 TL’dir.
  • 5.000 TL limitli kartın asgari ödeme tutarı  2000 TL’dir.

Kartı Alalı 1 Yıl Olduysa

  • 1.000 TL limitli kartın asgari ödeme tutarı 250 TL’dir.
  • 15.000 TL limitli kartın asgari ödeme tutarı 4.500 TL’dir.
  • 30.000 TL limitli kartın asgari ödeme tutarı 12.000 TL’dir.
  1. https://www.metfinans.com/kredi-karti-ile-taksitli-alisveris/
  2. https://www.metfinans.com/kredi-karti-nasil-kullanilir/
  3. https://www.metfinans.com/kredi-kartim-kac-gunde-gelir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu